Kasy fiskalne w komórkach? Od 1 czerwca 2020 roku istnieje możliwość stosowania kas fiskalnych w komórkach. Potrzebne są jednak do tego specjalne aplikacje. Niemniej możliwość ta ma jedynie charakter teoretyczny, albowiem wciąż nie wydano zezwoleń na oprogramowanie. Ponadto przedsiębiorcy mają szereg innych wątpliwości, w szczególności dotyczących kosztów.
Kasy fiskalne w komórkach – ułatwienie dla przedsiębiorców
Kasy fiskalne w komórkach miały z założenia stanowić ułatwienie dla przedsiębiorców. Smartfon jest bowiem urządzeniem niewielkich rozmiarów i do tego bardzo lekkim, przez co można go mieć ze sobą w każdej sytuacji. Inaczej wygląda sprawa dotycząca kas rejestrujących. Na rynku dostępnych jest co prawda wiele modeli przeznaczonych dla różnych przedsiębiorców, jednakże żadna z nich nie dorówna pod względem mobilności telefonowi.
To jednak nie wszystko, albowiem Ministerstwo Finansów postrzegało kasy w komórkach jako kolejny sposób na uszczelnienie VAT. Zdaniem urzędników z tego resortu, chodzi o “dalsze ograniczenie szarej strefy poprzez dostarczenie z jednej strony atrakcyjnego cenowo rozwiązania rejestracji sprzedaży detalicznej, a z drugiej wzmacniając element kontrolny poprzez dostarczanie danych o transakcjach w czasie rzeczywistym oraz możliwość ich weryfikacji przez kupujących”. Idea ta jest jak najbardziej słuszna, jednakże nie taka prosta do wykonania.
Co więcej, Minister Finansów wydał nawet rozporządzenia dotyczące tego, kto może korzystać z tego rodzaju kas, a także określił parametry techniczne dla aplikacji. Z kolei Minister Cyfryzacji ustalił warunki stosowania tego rozwiązania w przypadku taksówkarzy. To właśnie ta grupa zawodowa byłaby szczególnie zainteresowana możliwością korzystania z oprogramowania rejestrującego w telefonach. Tradycyjne kasy zajmują bowiem miejsce we wnętrzu pojazdu, co w pewien sposób ogranicza jego funkcjonalność.
Wdrożenie wirtualnych kas fiskalnych
Dopuszczenie do obrotu wirtualnych kas fiskalnych napotkało pewne problemy. Otóż jak się okazuje, po 1 czerwca 2020 roku nie działa ani jedno tego typu urządzenie. Dlaczego tak się stało? Wszystko przez fakt, że Główny Urząd Miar i Wag nie wydał jeszcze żadnej homologacji dla oprogramowania, które mogłoby być stosowane przez przedsiębiorców.
Kolejnym problemem jest również brak wniosków o nadanie homologacji. Jeden z nich został złożony w dniu 10 sierpnia bieżącego roku. W najbliższym czasie spodziewane są kolejne wnioski w tym przedmiocie, niemniej jednak przewiduje się, że pierwsze kasy w komórkach zaczną działać dopiero na początku 2021 roku.
Specjaliści przestrzegają przed jeszcze jednym problemem, który jest niezwykle ważny. Chodzi o zabezpieczenie. Współcześnie sprzedawane kasy online uniemożliwiają zainstalowanie oprogramowania, które mogłoby w jakiś sposób zakłócić proces rejestracji sprzedaży. W przypadku aplikacji na smartfony istnieje natomiast ryzyko, że inne programy zainstalowane w urządzeniu mogą zakłócić pracę oprogramowania służącego ewidencji.
A co z kosztami?
Spełnienie wysokich wymagań w kwestii bezpieczeństwa będzie z całą pewnością miało wpływ na koszt oprogramowania rejestrującego. Ponadto przedsiębiorca, który będzie chciał korzystać z kasy w komórce, będzie musiał zakupić dodatkowy sprzęt wymagany przepisami. Przede wszystkim chodzi tutaj o drukarkę paragonów. W związku z tym pojawia się poważna obawa dotyczące opłacalności wdrożenia tego rozwiązania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że suma wszystkich kosztów okaże się porównywalna z zakupem tradycyjnego urządzenia.
Wszystko wskazuje na to, że kasy fiskalne w komórkach pojawią się w Polsce w ciągu najbliższych miesięcy. To jednak spore opóźnienie w stosunku do zamierzeń Ministerstwa Finansów. Niemniej jednak wiele wskazuje na to, że nie będą cieszyć się one zbyt dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Przede wszystkim wynika to z konieczności stosowania dodatkowego sprzętu. Oprócz tego specjaliści zwracają uwagę na wysokie koszty zakupu oprogramowania spełniającego wymagania bezpieczeństwa.