Porady Prawo

Kalendarium. Kasy fiskalne online – ostateczny termin wdrożenia

Kalendarium. Kasy fiskalne online – ostateczny termin wdrożenia

Kasy fiskalne online w niedługim czasie staną się obowiązkowe dla niemal każdej branży. Sprzedaż produktów bądź realizowanie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będzie wymagało posiadania kasy fiskalnej online. Miały one zostać wprowadzone już w 2018 roku, jednak ostatecznie Ministerstwo Finansów zdecydowało się na przełożenie terminu. Epidemia koronawirusa sprawiła, że wdrożenie kas online znów przesunęło się w czasie. Sprawdzamy, od kiedy posiadanie kasy fiskalnej online będzie obowiązkowe i dla kogo.

Czym jest kasa fiskalna online?

Kasy fiskalne online to pomysł rządu na to, aby mieć jeszcze lepszą i bardziej efektywną kontrolę nad wystawianymi paragonami na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W wyglądzie kasy online nie różnią się znacząco od tradycyjnych, jednak ich funkcje są zupełnie inne. Otóż w przypadku kasy fiskalnej online Ministerstwo Finansów uzyskuje raporty, które przesyłane są z określoną częstotliwością. Kasa fiskalna online musi mieć więc połączenie z internetem, dzięki któremu automatyczna wysyłka raportu będzie możliwa. Urzędnicy dzięki owym raportom otrzymują przede wszystkim informacje, czy paragony wystawiane są na bieżąco. Jest to bowiem główny problem, z jakim walczy skarbówka — nienabijanie na kasę niektórych lub nawet większości transakcji.

Styczeń 2020 – pierwszy termin

Od stycznia roku 2020 kasa online jest obowiązkowa dla warsztatów zajmujących się naprawą samochodów i motocykli. Naprawa to dotyczy nie tylko bieżącego utrzymania samochodu, ale i wymiany opon, ich bieżnikowania i regenerowania. Dodatkowo od stycznia kasę fiskalną online muszą posiadać sprzedawcy benzyny silnikowej, oleju napędowego czy gazu, który przeznaczony jest do napędu silników spalinowych. Styczeń 2020 to termin, który pozostał obowiązkowy zgodnie ze wstępnymi założeniami. Wtedy jeszcze bowiem nie mieliśmy do czynienia z pandemią COVID-19, na której skutek kolejne terminy, na mocy tarczy antykryzysowych, uległy przesunięciu.

Styczeń 2021 – usługi gastronomiczne

Już niedługo, bo od stycznia roku 2021, kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla firm, które świadczą usługi gastronomiczne. Nie jest tutaj istotny fakt, czy są to usługi świadczone stale, czy sezonowo, na przykład podczas sezonu wakacyjnego nad morzem. Dodatkowo kasa online będzie obowiązkowa dla przedsiębiorstw świadczących usługi zakwaterowania krótkoterminowego, zatem dla wszelkich hoteli, pensjonatów czy hosteli. Od stycznia 2021 roku w kasę fiskalną online muszą zostać wyposażone firmy zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, a także węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Black Week
Fiskalny Black Week

Lipiec 2021 – zdrowie i uroda

Od lipca 2021 roku kasa fiskalna online stanie się obowiązkowym wyposażeniem w bardzo wielu branżach. Należą do nich: fryzjerstwo, kosmetyka i kosmetologia, branża budowlana, obiekty fitness i siłownie. Dodatkowo z kas fiskalnych online zobowiązani będą korzystać lekarze i lekarze dentyści, a także prawnicy. Pozostaje pytanie, co z pozostałymi branżami? Otóż zgodnie z przepisami od 2023 roku nadal możliwe jest wykorzystywania starych kas fiskalnych do czasu ich całkowitego wyeksploatowania. Warunkiem jest jednak fakt nieświadczenia usług bądź niesprzedawania produktów wymienionych wyżej, które nakazują instalację kasy online.

Zakup i użytkowanie kasy online w branżach, na które Ministerstwo Finansów nałożyło taki obowiązek, jest nieodzownym elementem spełnienia wszelkich norm, jakie obowiązują zarówno małe działalności gospodarcze, jak i duże firmy. Zgodnie z założeniem kasy online mają wspomóc pobór podatku dochodowego oraz VAT, a dodatkowo zredukować niesprawiedliwe działania niektórych przedsiębiorców na korzyść osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.