Pora letnia to z biznesowego punktu widzenia dobry czas na prowadzenie biznesu gastronomicznego. Jest to popularne rozwiązanie w każdej miejscowości turystycznej, a także w wielkomiejskich aglomeracjach, dzielnicach biznesowych itp. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w przypadku prowadzenia działalności o sezonowym charakterze trzeba liczyć się z obowiązkiem w postaci rejestracji sprzedaży osobom prywatnym. Począwszy od 2021 roku, w przypadku prowadzenia działalności gastronomicznej trzeba korzystać z urządzeń online. Co warto wiedzieć na ten temat kas fiskalnych przy sprzedaży w okresie wakacyjnym?
Kasa fiskalna – kto musi z niej korzystać?
Przepisy w tym zakresie są dość przejrzyste. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami przedsiębiorca, który zajmuje się:
- sprzedażą towarów,
- świadczeniem usług,
osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (takimi są “zwykli” konsumenci, tzn. szarzy Kowalscy), jest zobowiązany do tego, by rejestrować transakcje z tego tytułu na kasie fiskalnej.
Trzeba pamiętać o tej kwestii szczególnie w odniesieniu do branży gastronomicznej. Jeszcze w 2020 roku można było bowiem w takim przypadku korzystać z tradycyjnych kas fiskalnych. Począwszy od 2021 roku we wszystkich przedsiębiorstwach działających w tej branży należy jednak stosować urządzenia online. Dotyczy to również działalności sezonowej – a zatem nieważne jest, czy dany przedsiębiorca zajmuje się np. sprzedażą lodów przez cały rok, czy też robi to jedynie w okresie letnim.
Czy można uniknąć obowiązku stosowania kasy fiskalnej?
Okazuje się, że przynajmniej część przedsiębiorców może uniknąć obowiązku w postaci prowadzenia ewidencji z użyciem kasy fiskalnej. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy w danym przedsiębiorstwie obrót (przychód) ze sprzedaży nie przekroczył 20 000 złotych w poprzednim roku kalendarzowym. Jeśli działalność w poprzednim roku była prowadzona jedynie przez jego część, limit 20 000 złotych stosuje się proporcjonalnie. Przykładowo, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez 3 miesiące w poprzednim roku górna granica przychodów wynosi 5000 złotych. Tak czy inaczej, jest to dość restrykcyjne rozwiązanie, które w praktyce nie daje przedsiębiorcom wiele elastyczności.
Z drugiej jednak strony przewidziane są pewne grupy przedsiębiorców, które, niezależnie od osiągniętych przychodów ze sprzedaży, muszą jednak zawsze korzystać z kas fiskalnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów zalicza się do tej sekcji między innymi usługi:
- rozrywkowe,
- kulturalne,
- związane z rekreacją.
W takiej sytuacji nie można liczyć na zwolnienie z obowiązku ewidencji sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej.
Jeśli w trakcie roku w prowadzonej przez przedsiębiorcę firmie zostanie przekroczony wyżej wspomniany limit 20 000 złotych, przedsiębiorca jest zobligowany do tego, by w ciągu 2 miesięcy od zakończenia tego miesiąca, w którym został przekroczony ów limit, zainstalować kasę fiskalną. Warto o tym pamiętać w szczególności w sezonie wakacyjnym, kiedy to sprzedaż może okresowo mocno wzrosnąć.
Zakończenie sezonu wakacyjnego – co w takiej sytuacji można zrobić z kasą fiskalną?
Nierzadko w przypadku działalności gastronomicznej okazuje się, że działalność jest zawieszana tuż po zakończeniu okresu wakacyjnego (przedsiębiorstwo może być wówczas zawieszone aż do kolejnego sezonu). Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji należy zrobić z kasą fiskalną. Przede wszystkim, trzeba wówczas:
- regularnie serwisować urządzenie, nawet wówczas, gdy nie jest ona wykorzystywana w danym czasie,
- zgłosić w urzędzie skarbowym, że tymczasowo nie będzie ona używana,
- przechowywać kopie paragonów.
Jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się przy sprzedaży sezonowej?
Działalność biznesowa, którą prowadzi się w sezonie wakacyjnym, zazwyczaj ma to do siebie, że jest prowadzona na mniejszą skalę niż regularna działalność. Z punktu widzenia przedsiębiorcy oznacza to, że nie ma wówczas szczególnej potrzeby inwestowania w kosztowne urządzenia.
Wręcz przeciwnie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się mobilna kasa fiskalna online. Takie urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, można bowiem łatwo transportować. To jeszcze nie wszystko, ponieważ taka kasa jest również zwykle dość łatwa w obsłudze, a do tego jej korzystanie jest dopuszczalne przez obowiązujące w Polsce przepisy. Tak wiele zalet czyni opisywane rozwiązanie wprost idealnym rozwiązaniem w przypadku działalności sezonowej.