Od 1 stycznia 2024 roku nie ma możliwości zakupu kas z elektronicznym zapisem kopii o specjalnym zastosowaniu. Można kupić tylko i wyłącznie kasę online. Dlaczego? Czym jest tak naprawdę kasa z elektronicznym zapisem kopii? Oto niezbędne informacje dla sprzedawców, którzy takiej kasy nie zdążyli wcześniej zakupić.
Idą zmiany – Od 1 stycznia 2024 roku kupisz już tylko kasę online
Nie każdy zdawał sobie sprawę z tego, że z dniem 1 stycznia 2024 roku czekają na nich zmiany. Bowiem kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym wydawane były tylko do dnia 31 grudnia 2023 roku. Oczywiście, nie oznacza to tego faktu, że po tym dniu nie mogą one być wykorzystywane. Mogą, jak najbardziej, jeżeli spełniają odpowiednie warunki.
Z tym że przedsiębiorcy muszą szykować się do zmian, jakie aktualnie obowiązują. Część z nich mówi o tym, że kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym nie mogą być już formalnie przedmiotem sprzedaży. Osoby, które były świadome tego, że czeka je wymiana urządzeń, mogły tego jedynie dokonać do końca 2023 roku.
Aktualnie każdy ma możliwość zakupu jedynie kasy online.
Co na to Ministerstwo Finansów?
Okazuje się jednak, że nie jest to informacja “z ostatniej chwili”. Ministerstwo Finansów nie mogło pozwolić sobie bowiem na takie zachowanie wobec przedsiębiorców. Już bowiem od 1 stycznia 2023 roku mówiło się o tych zmianach. Wynikały one bowiem z tego, że po 1 stycznia 2023 roku spodziewano się pewnych problemów, jeżeli chodzi o dostęp do kas rejestrujących typu online o zastosowaniu specjalnym.
Wydaje się to skomplikowane, ale w ten sposób rząd chciał przygotować pewną grupę przedsiębiorców na zmiany, które miały nadejść i w końcu nadeszły. Wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, które można dokładnie odnaleźć w następujących dokumentach:
- § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1625 ze zm.);
- art. 145a ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.).
Czy muszę posiadać kasę fiskalną?
Pytanie, które wciąż zadawane jest przez ogromną ilość przedsiębiorców (lub tych, którzy dopiero przygotowują się do wejścia na rynek). Warto przypomnieć, że odpowiedni zapis można znaleźć Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wśród firm, które takie urządzenie muszą posiadać, wymienić można m.in.:
- dostawy gazu płynnego;
- dostawy nadwozi do pojazdów silnikowych;
- firmy zajmujące się świadczeniem usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji;
- oferujące naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów.
Jeżeli ktoś ma wątpliwość co do tego, czy obowiązuje go kasa fiskalna, zawsze może udać się po odpowiednie informacje do prawnika lub księgowych.
Co należy wiedzieć na temat kas fiskalnych online?
Kasy fiskalne online wydawać się mogą tajemnicą, ale takie nie są. Wystarczy je lepiej poznać, aby zrozumieć, że dla wielu przedsiębiorców mogą one okazać się bardzo wygodne. Tym bardziej że ich zasada działania jest taka sama. Różnica polega na tym, że danymi zapisywanymi przy pomocy urządzeń online, zarządza szef krajowej administracji skarbowej.
Ważne jest to, że znaleźć tam można informacje o tym, co zostało kupione, o jakiej godzinie i w jakim miejscu. Kasa online posiada również informacje odnoszące się do tego, kiedy powinien zostać zaplanowany tak naprawdę jej remont.
Czy kasy online są złe? Oczywiście, że nie. To właśnie dzięki nim m.in. można doprowadzić do prostego o szybkiego wystawienia faktury uproszczonej. Polski rząd uważa, że to właśnie one sprawią, że będzie się miało do czynienia z mniejszą ilością oszustw podatkowych. Czy tak faktycznie będzie? Wszyscy będą mogli się o tym przekonać w niedługim czasie. Tym bardziej że z czasem kasy fiskalne online wejdą na stałe do życia wielu przedsiębiorców, którzy za jakiś czas znowu będą musieli wymieniać swoje urządzenia.