Kasy fiskalne online już niebawem zagoszczą w większości firm. Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą o kasach online – przedsiębiorcy sprzedający produkty osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, powinni użytkować kasy fiskalne online. Ministerstwo Finansów zdecydowało o rozłożeniu wdrożenia kas fiskalnych online w czasie. Uprzednio proces ten miał rozpocząć się już w styczniu 2018 roku, lecz nowy długi okres przejściowy został jeszcze bardziej wydłużony ze względu na ograniczenia, jakie przyniósł ze sobą COVID-19.
Kasy fiskalne online – ważne terminy
Już od stycznia 2020 obowiązek posiadania kas fiskalnych online spoczywał na osobach, które świadczą usługi wchodzące w zakres napraw motorowerów i pojazdów silnikowych. Obowiązek ten nie ominął również przedsiębiorców sprzedających gaz do napędu silników spalinowych, benzynę silnikową, czy też olej napędowy. Kolejną istotną datą, o której nie wolno zapomnieć jest styczeń 2021 roku, kiedy to obowiązek posiadania kas fiskalnych online przypadnie osobom świadczącym usługi związanymi z wyżywieniem (sezonowo, jak i stale). Ponadto transakcje przeprowadzane przy sprzedaży brykietu i innych paliw wytwarzanych z węgla przeznaczonych do celów opałowych będą opłacane przy użyciu kasy fiskalnej online. Lato 2021, a dokładnie miesiąc lipiec to kolejny deadline dla firm i pojedynczych przedsiębiorców. Wśród grup zawodowych z nałożonym obowiązkiem kasy fiskalnej online można wyróżnić: fryzjerów, prawników, budowlańców, kosmetologów.
Cel nadchodzących zmian
Podstawowym celem jest niewątpliwie poprawa sytuacji finansowej państwa, a także jest to prostszy sposób na wykrycie wszelkich oszustw podatkowych. Ważnym aspektem zmian jest również zwiększenie możliwości płatności bezgotówkówych oraz szybkie wycofanie wyeksploatowanych już kas fiskalnych. Zmiany te równają się unowocześnieniu systemu płatniczego i zapewnieniu konsumentom nieograniczonego dostępu do płatności elektronicznych. Zamysłem wprowadzenia kas fiskalnych online jest także wprowadzenie zupełnie nowego protokołu komunikacyjnego do Centralnego Repozytorium Kas.
Zapisy prawne dotyczące zmian w płatnościach zawarte są w ustawie o VAT – nowelizacja ustawy weszła w życie 1 maja 2019 roku. Stopniowo przedsiębiorcy z różnych branż są na bieżąco informowani w kwestii konieczności wymiany zużytkowanych kas na nowoczesne kasy fiskalne online.
Centralne Repozytorium Kas
Wprowadzenie kas fiskalnych online zapoczątkowało działalność Centralnego Repozytorium Kas, do którego przy pomocy sieci teleinformatycznej przesyłane są informacje dotyczące danego urządzenia fiskalnego. Informacje dotyczą następujących kwestii: raportów dobowych i miesięcznych, paragonów fiskalnych, informacji dotyczących przeglądów okresowych tego urządzenia fiskalnego.
Zgodnie z planem Ministerstwa Finansów już pod koniec 2023 roku będzie można całkowicie zapomnieć o zwykłych kasach fiskalnych wymienionych na poczet innowacyjnych kas fiskalnych online. Zakup nowoczesnych kas online wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak państwo przewidziało ulgi dla przedsiębiorców w wysokości 90% całkowitej ceny kasy fiskalnej online (nie może być to jednak kwota wyższa niż 700 złotych).
Kasy fiskalne online – wytyczne
Kasa fiskalna musi przede wszystkim w rzetelny sposób ewidencjonować dane tyczące się sprzedaży między innymi: wysokość podatku należnego. Wszelkie dane kasa powinna oczywiście przechowywać.
Kasa fiskalna może być wprowadzona na rynek tylko w przypadku potwierdzenia wydanego przez Prezesa Głównego Urzędu Miar – homologacje wydawane są na określony czas. Wprowadzenie kasy fiskalnej bez ważnej homologacji równa się karze w wysokości 5000 złotych. Wysokość kary jest zdecydowanie adekwatna do popełnionego czynu.