Porady

Zakup drukarki fiskalnej

pieniądze - koszty

O czym warto pamiętać kupując drukarkę fiskalną?

Zakup drukarki fiskalnej jest minimalnie bardziej skomplikowany niż zakup kasy fiskalnej. Należy bowiem brać pod uwagę możliwości programu sprzedaży. Bywa czasem tak, że określony program współpracuje tylko z urządzeniami określonego producenta urządzeń fiskalnych, wtedy wybór drukarek fiskalnych jest niewielki. Wybierając lokalnego lub doświadczonego sprzedawcę kas fiskalnych warto skorzystać z wieloletniej wiedzy i doświadczenia. Często się bowiem zdarza, że sprzedawca wie, jakie wersje programów sprzedaży współpracują z określonymi drukarkami fiskalnymi, nawet gdy producent oprogramowania nie aktualizuje listy drukarek fiskalnych. Często się bowiem zdarza, że program sprzedaży zawiera starą i nieaktualną już listę drukarek fiskalnych np. model “DF-301”, który nie jest już produkowany od wielu lat.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?

Serwisant fiskalny z wieloletnim doświadczeniem najczęściej posiada praktyczną wiedzę na temat programów sprzedaży, z jakich korzystają ich Klienci oraz zakresu w jakim programy te sterują pracą drukarek fiskalnych oraz pomoże zaoszczędzić sporo czasu, nerwów oraz zbędnych kosztów związanych z samodzielną konfiguracją programu do współpracy z nową drukarką fiskalną.

Należy pamiętać, że drukarka fiskalna nie będzie działać samodzielnie. Bez właściwego sterowania ze strony programu sprzedaży nie zostanie wydrukowany żaden paragon fiskalny. Niepoprawna konfiguracja drukarki fiskalnej może skutkować niewłaściwie realizowaną ewidencją sprzedaży detalicznej.

Zakup drukarki fiskalnej – konfiguracja programu sprzedaży

Konfigurując nową drukarką fiskalną w programie sprzedaży  należy zwrócić uwagę na właściwe przypisanie stawek podatku VAT. Ważne, by było zgodne z literowymi oznaczeniami stawek podatku VAT (A, B, C … G) oraz ich wartościami ustawionymi w drukarce fiskalnej. Istotne jest również przypisanie w programie właściwego portu komunikacyjnego, do którego została podłączona drukarka fiskalna. Niewłaściwe przypisanie spowoduje brak komunikacji. Wybrane programy sprzedażowe wymagają wprowadzenia numeru pamięci fiskalnej podłączonej drukarki fiskalnej.

Niektóre sterowniki drukarek fiskalnych pozwalają na odczyt daty i godziny ustawionej w drukarce fiskalnej oraz umożliwiają zmianę tych parametrów. Przydatną funkcją programów sprzedaży jest możliwość wygenerowania raportu dobowego fiskalnego.