Porady

Dekalog fiskalny

Dekalog fiskalny

Publikujemy dekalog fiskalny przeznaczony dla nabywcy kasy fiskalnej, w którego przygotowywaniu uczestniczyliśmy. Autorem opracowania jest Organizacja Pracodawców Branży Fiskalnej OPBF.

  1. Wybierz urządzenie odpowiednio dopasowane do Twoich potrzeb, jeśli będziesz miał wątpliwości skorzystaj z fachowego doradztwa w autoryzowanym punkcie sprzedaży, gdyż z prawidłowo lub błędnie wybranym urządzeniem związany będziesz przez co najmniej 5 lat. Pamiętaj że po spełnieniu kilku warunków za zakup kasy przysługuje Ci zwrot z Urzędu Skarbowego nawet 700 zł jej ceny.
  2. Kasa fiskalna nie jest urządzeniem, które działa od razu po rozpakowaniu z pudełka. Wymagane jest jej prawidłowe przygotowanie, oprogramowanie oraz uruchomienie do trybu fiskalnego – tzw. fiskalizacja.
  3. Błędne zaprogramowanie Twojej kasy fiskalnej niesie za sobą daleko idące konsekwencje prawno-podatkowe. Dla swojego bezpieczeństwa czynność taką możesz zlecić wykwalifikowanemu serwisantowi.
  4. Jako podatnik – właściciel lub użytkownik kasy fiskalnej, będziesz musiał spełniać obowiązki określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów dotyczącym użytkowania kas rejestrujących. Po Twojej stronie leży zapewnienie stałej opieki serwisowej przez cały okres eksploatacji urządzenia, w tym wykonywanie obowiązkowych przeglądów technicznych.
  5. Koniecznie zapoznaj się prawidłową obsługę urządzenia oraz obowiązującymi Ciebie przepisami. Odpowiednie szkolenie może zapewnić Ci profesjonalny serwisant – ekspert do spraw kas fiskalnych.
  6. Przed każdą czynnością realizowaną przez serwisanta na Twojej kasie fiskalnej sprawdź czy posiada on aktualną legitymację serwisową, gdyż uprawnienia wydawane są tylko na 1 rok. Pamiętaj, że czynności serwisowe realizowane przez osobę bez ważnych uprawnień są nieważne, a odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym za udostępnienie kasy takiej osobie leży po Twojej stronie.
  7. Fiskalizacji, przeglądów i napraw sprzętowych nie można realizować zdalnie, np. przez Internet – usługi tego rodzaju wymagają dostępu do wnętrza urządzenia. Po zakończeniu prac serwisant plombuje urządzenie plombą z jego indywidualnym numerem nadanym przez producenta Twojej kasy.
  8. Obsługa i serwis kas fiskalnych ma charakter lokalny. Ze względu na Twoje bezpieczeństwo, wybierz serwis stacjonarny – najlepiej z wieloletnim doświadczeniem.
  9. Sugerujemy rozważenie uruchomienia urządzenia rezerwowego zapewniającego ciągłość Twojej pracy w przypadku awarii urządzenia głównego. Na urządzenie rezerwowe również może przysługiwać Ci zwrot 700 zł za jego zakup.
  10. Urządzenie fiskalne podlega zarówno rejestracji jak i wyrejestrowaniu z właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika lub dla siedziby spółki Urzędu Skarbowego.

Zapraszamy do skorzystania z wiedzy naszego doradcy – eksperta fiskalnego oraz na naszą stronę www.sas24.pl .