Prawo

Kasa fiskalna 2018 – idzie nowe

kasa fiskalna 2018

Kasa fiskalna 2018 – już wiadomo jaka będzie?

O kasach fiskalnych “on-line” mówiono od 2016 roku. Długo trwały prace, scenariusze zmieniały się kilka razy. Już wiadomo jednak jak będzie wyglądała nowa kasa fiskalna 2018 roku, zwana kasą fiskalną on-line. Szczegóły określa nowe Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

 

Kasa fiskalna – jak kiedyś było?

Czy ktoś jeszcze pamięta kasy fiskalne z drukarką igłową? Były duże, głośne, powolne, miały zawodne mechanizmy drukujące, czytelność wydruku zależną od jakości kasetki barwiącej. Tak kiedyś wyglądały jedne z pierwszych kas fiskalnych. Szybko jednak zrobiło się cicho – wraz z pierwszą kasą fiskalną z drukarką termiczną. Mówiło się wtedy, że wydruk termiczny jest nietrwały, że znika pod wpływem światła, że paragony trzeba w odpowiednich warunkach przechowywać. Mimo tych wad, od wielu lat nie ma już innych mechanizmów drukujących niż termiczne.

Kasa fiskalna 2018 – wybrane nowości

Wiadomo, że idzie “nowe” – kasa fiskalna 2018 będzie na pewno inna niż kasa fiskalna z 1995 lub 2000 roku. Niebawem opowiemy o tym, co na pewno się zmieni. Rozporządzenie zostało opublikowane w dniu 22 czerwca 2018 roku (dokładnie w pierwszym dniu wakacji 2018). Wiadomo już, że działy zajmujące się nowymi produktami producentów urządzeń fiskalnych oraz Głównego Urzędu Miar nie wyjadą w tym roku na wakacje w okresie letnim. Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od opublikowania – wtedy też rozpocznie się wyścig producentów urządzeń fiskalnych o uzyskanie homologacji. Kto będzie pierwszy? Niebawem zobaczymy i na pewno poinformujemy.

Kasa fiskalna – co nowego czeka Klientów?

Zmieni się wiele, by nie powiedzieć że prawie wszystko. Urządzenia przestaną się dzielić na pracujące lokalnie oraz systemowe i sieciowe. Każda kasa fiskalna 2018 będzie pozwalała na przekaz danych, za pośrednictwem sieci Internet lub sieci teleinformatycznej oraz współpracę z terminalem płatniczym transakcji bezgotówkowych.

Niebawem opowiemy o kolejnych nowościach.

Pełna treść rozporządzenia dostępna do pobrania bezpośrednio na naszym blogu lub na stronie Dziennika Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej.