Porady

Kasa fiskalna cena, czyli o co pyta Klient?

kasa fiskalna cena

Kasa fiskalna cena – co jest ważne przy zakupie kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna cena – w tym artykule zajmiemy się tematem cen kas fiskalnych. Każdy z nas chce kupić najlepszy produkt w najlepszej możliwej cenie. Tak działamy jako konsumenci i jest to zrozumiałe. Czasem przenosimy takie zachowanie również do sfery prowadzonego  biznesu. A w biznesie poniesiony koszt powiązany jest zyskiem. Wysokie przychody oraz brak zbędnych kosztów jest dla wielu receptą na sukces w biznesie … kasa fiskalna zawsze jest tym kosztem niechcianym, tym do którego jesteśmy zobligowani lub zmuszeni. Dlatego pytanie o cenę najtańszej kasy fiskalnej słyszymy zwykle jako pierwsze. W dalszej części opowiemy jak dalej przebiegają rozmowy pod hasłem: kasa fiskalna cena.

Dlaczego Klienci szukają najtańszej kasy fiskalnej?

Większość Klientów, którzy dzwonią po raz pierwszy chcąc kupić kasę fiskalną zadają jedno i to samo pytanie: “Ile u Was kosztuje najtańsza kasa fiskalna?” Naprawdę niewiele jest osób, które pytają o inne cechy produktu, który zamierzają kupić. Podstawowy problem w głowie większości osób to: “kasa fiskalna cena”, a przecież koszt nie kończy się tylko na cenie zakupu urządzenia.

W dalszej części artykułu powiemy, o co najczęściej pyta profesjonalny doradca. Podstawowym pytaniem profesjonalnego sprzedawcy kas jest branża w jakiej będzie pracowała kasa fiskalna. Wynika to z konieczności dobrania kasy do potencjalnych potrzeb Klienta, nie ograniczając się tylko do parametru ceny.

Ważnym parametrem jest też potencjalne obciążenie urządzenia tj. ilość paragonów fiskalnych drukowanych w “przeciętnym” dniu pracy lub sezonowo. Często jest to parametr trudny do określenia na początku prowadzenia działalności. Warto jednak przemyśleć sobie sposób obsługi urządzenia. Przy kilku paragonach w trakcie dnia prostota pracy na kasie fiskalnej, jej ciężar, rodzaj przycisków, ich rozmieszczenie lub sposób wymiany papieru ma niewielkie znaczenie. Wystawiając 100 lub większą liczbę paragonów dziennie warto jednak za niewielką różnicę w cenie zadbać o swój codzienny komfort.

Z wieloletnich doświadczeń można stwierdzić, że jedynie niewielka grupa Klientów decyduje się na zakup najtańszej kasy. Z kasą fiskalną związujemy się na kilka lat także obu stronom powinno zależeć na tym aby przez cały okres działania kasy nie było z nią problemów.

O czym jeszcze warto wiedzieć kupując kasę fiskalną?

Kasa fiskalna używana

Zakup używanej kasy fiskalnej – taką pokusę ma wiele osób, które zaczynają swoją pierwszą działalność gospodarczą. Wiadomo, a właściwie nie wiadomo jeszcze czy wyjdzie … a już trzeba zainwestować niemałą kwotę na zakup kasy fiskalnej. Pierwsze rozwiązanie, które się pojawia: “Może więc kupić kasę używaną?”

Z czym się wiąże zakup używanej kasy fiskalnej? Często nie wiadomo, czy osoba sprzedająca kasę fiskalną jest jej właścicielem, czy wyrejestrowała ją z rejestrów Urzędu Skarbowego.

Podstawowym elementem każdej kasy fiskalnej jest tzw. moduł fiskalny, który musi zostać wymieniony przez producenta lub importera danego modelu kasy. Ta czynność wykonywana jest bez pytania dlaczego to robimy, jednakże serwis fabryczny nie wykona go jeżeli razem z kasą nie dostarczymy protokołu odczytania starego modułu opieczętowanego przez Urząd Skarbowy. Koszty wymiany modułu ponosi Klient a są to koszty min. 500 zł netto. Nadal nie mamy pewności czy Urząd Skarbowy zarejestruje naszą kasę z uwagi na brak ważnej homologacji na dany typ kasy.  W ostateczności jeżeli trafimy na mało doświadczony lub nierzetelny serwis może się okazać, że w ostateczności będziemy zmuszeni do zakupienia nowego urządzenia ponosząc jeszcze raz podobne koszty.

Podsumowując można powiedzieć, że nie kupuje się kas używanych (chyba, że na części bo mamy taki sam typ urządzenia;-)).

Przy profesjonalnym podejściu sprzedawcy powinien on uświadomić Klientowi zagrożenia z tym związane i powiadomić, że od wymiany pamięci kas używanych – nawet jeżeli uda się ją zarejestrować – nie przysługuje nam ulga na zakup urządzenia fiskalnego.

Kasy fiskalne za 100 zł

Takie oferty czasem pojawiają się na stronach internetowych różnych firm. Jak to jest możliwe, że ten sam model kosztuje czasem 99 zł netto a czasem 799 zł netto? Osoba rozpoczynająca swoją pierwszą działalność gospodarczą mogłaby się łatwo pogubić.

Sprzedawcy używają wielu chwytów aby przyciągnąć Klientów jednym z nich jest podanie ceny urządzenia od której odejmują kwotę zwrotu za zakup kasy.

Według obowiązującego prawa od pierwszego urządzenia fiskalnego przysługuje nam zwrot za zakup liczony jako 90% wartości netto urządzenia nie więcej jednak niż 700,00 zł. Algorytm chwytu w tym przypadku prosty: realna cena kasy od której odejmowane jest 700 zł. Otrzymujemy wtedy ceny typu 99 zł netto.

Kasa fiskalna przenośna

Grupą kas fiskalnych, których ceny są zwykle najniższe są kasy fiskalne przenośne. Sklasyfikowanie kasy jako przenośnej jest raczej pojęciem potocznym, ale można powiedzieć, że kasa fiskalna przenośna posiada najczęściej następujące cechy:

  • niewielkie rozmiary, ułatwiające jej przenoszenie;
  • prosta obsługa dzięki niewielkiej liczbie funkcji i klawiszy;
  • dobry akumulator, pozwalający na maksymalnie długą pracę bez dostępu do zasilania;
  • oryginalne akcesoria: pokrowce i ładowarki samochodowe.

Należy pamiętać, że kasy przenośne nie zawsze sprawdzają się w pracy stacjonarnej. Ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do Klienta, który najczęściej na zakupionym urządzeniu będzie pracował minimum 5 lat, bo taka jest żywotność pamięci fiskalnej większości kas fiskalnych. Największym powodem do zadowolenia każdego sprzedawcy kas fiskalnych jest sytuacja, gdy zadowolony z wyboru Klient wraca po paru dniach, tygodniach lub miesiącach. Czego życzymy wszystkim naszym Klientom oraz sprzedawcom kas fiskalnych.

Zapraszamy do naszego sklepu.