Kasy fiskalne online to nowość na polskim rynku usług. Niektórzy przedsiębiorcy już z początkiem roku muszą przestawić się na innowacyjny system sprzedażowy, a pozostałych usługodawców i sprzedawców zamiana do tej pory obowiązujących tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online ma zakończyć się w 2021 roku. Wprowadzenie kas fiskalnych online ma na celu rejestracje wszystkich dokonywanych transakcji sprzedażowo-usługowych, a nie tylko wybranych, celem odprowadzenia całkowitego podatku, a nie tylko częściowego.
Jaka jest podstawa prawna w zakresie wprowadzenia kas fiskalnych?
Należy wymienić kilka głównych ustaw, które obecnie regulują wprowadzenie kas fiskalnych online. Są to:
- Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
- Ustawa Prawo o miarach.
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. – Kasy rejestrujące.
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.
- Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
Kiedy wprowadzimy kasy fiskalne i w jakich branżach?
Kiedy wprowadzimy kasy fiskalne i w jakich branżach?
- od 1 stycznia 2020 roku:świadczenie usług z zakresu naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy i wymiany opon oraz sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu do napędu silników spalinowych.
- od 1 lipca 2020 roku:świadczenie usług stacjonarnych placówek gastronomicznych, także działających sezonowo (nie dotyczy food-tracków) oraz sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych przeznaczonych na opał.
- od 1 stycznia 2021 roku: świadczenia fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, usługi lekarskie, dentystyczne, prawnicze.
Do kiedy można używać starej kasy fiskalnej w lokalach gastronomicznych?
Maksymalny termin to 30.06.2020 r.
Czy przysługuje zwrot kosztów wymiany kasy fiskalnej?
Ustawa przewiduje zwrot kosztów w wysokości 700 zł netto, jednakże nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia. Podatnicy pierwszy raz instalujący kasę fiskalną w formie online także będą mogli skorzystać z takiego odliczenia.
Czy trzeba mieć stały dostęp do internetu przy korzystaniu z kas fiskalnych online?
Tak, kasy fiskalne online tylko za pomocą internetu mogą łączyć się z Centralnym Repozytorium Kas. Oznacza to, że w przypadku awarii łącza nie można prowadzić sprzedaży. W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy działalność jest prowadzona w miejscu, gdzie nie ma dostępu do stałego internetu można uzyskać zgodę urzędu skarbowego na łączenie się z Centralnym Repozytorium Kas w innych, z góry ustalonych z urzędem skarbowym terminach.
Jak będzie wyglądał przegląd kas fiskalnych online?
Przegląd musi zostać wykonany przynajmniej raz na 2 lata, nowy jest sposób rejestracji wykonywanych przeglądów, informacja taka trafia także do Centralnego Repozytorium Kas. Kara za brak aktualnego przeglądu wynosi 300 zł od urządzenia.
Czy należy zachowywać dane z pamięci kasy fiskalnej online?
Tak, protokół odczytu należy dostarczyć do urzędu skarbowego w przeciągu 5 dni od jego wykonania.
Czy będzie obowiązywała nowa matryca stawek VAT?
Tak, zgodnie z nowym schematem wyglądają one następująco:
LITERA | STAWKA |
“A” | 23% |
“B” | 8% |
“C” | 5% |
“D” | 0% |
“E” | zwolnienie od podatku |
“F”, “G” | pozostałe stawki |
Jakie zagrożenia związane są z zakupem kas fiskalnych online?
Nie ma żadnych zagrożeń, pod warunkiem, że podejdziemy rzetelnie i terminowo do tego tematu. Najlepiej nie czekać z wymianą do ostatniej chwili, poświecić na ten proces trochę więcej czasu i zapoznać się z całą procedurą. Bardzo ważne jest, by ustrzec się przed oszustami, którzy mogą nam obiecywać tylko wymianę jakiegoś elementu w kasie lub zapewniać, że kupione jakiś już czas temu urządzenie nagle stanie się online.
Kto odpowiada za szkolenie pracowników obsługujących nowe kasy fiskalne?
Przedsiębiorca posiadający w swojej firmie kasy fiskalne online ma obowiązek przeszkolić pracowników, obsługujących te urządzenia z ich obsługi i koniecznie zwrócić uwagę na wystawianie paragonu fiskalnego. Pracownik na piśmie powinien zaświadczyć, że został przeszkolony i wówczas on ponosi odpowiedzialność, a nie sam przedsiębiorca.