Prawo

Kasy fiskalne online – ustawa uchwalona

kasy fiskalne online

Kasy fiskalne online – ustawa o kasach Online uchwalona!

Kasy fiskalne online wprowadzone. W dniu 15 marca 2019 roku Sejm w trzecim czytaniu uchwalił nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Proces legislacyjny nad polskim systemem kas fiskalnych online trwał ponad 3 lata, ale powoli dobiega końca. Po uchwaleniu przez Sejm nowelizacja zostanie przesłana do uchwalenia przez Senat, a następnie skierowana do podpisu Prezydenta. Ustawa o kasach online wejdzie w życie 1 maja 2019 roku.

kasy fiskalne online

1 maja 2019

Ustawa wprowadza od 1 maja 2019 roku na polski rynek kasy online, czyli umożliwiające połączenie oraz przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Od tego dnia kasy fiskalne online będą mogły być oferowane oraz instalowane u polskich podatników. Wprowadzenie kas online nie oznacza, że dotychczasowe kasy fiskalne nie będą mogły być oferowane. Ustawa wprowadza obowiązek stosowania kas online dla wybranych grup podatników w terminach podanych poniżej.

1 stycznia 2020

Od 1 stycznia 2020 r. kasy online staną się obowiązkowe do stosowania u podatników sprzedających paliwa, wykonujących naprawy pojazdów mechanicznych oraz naprawy opon.

1 lipca 2020

Po kolejnym półroczu kasy fiskalne online staną się obowiązkowe w hotelach, gastronomi i punktach sprzedaży węgla.

1 stycznia 2021

Początek 2021 roku to termin obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych online dla kolejnej (wyróżnionej w ustawie) grupie podatników. Obejmuje ona fryzjerów, kosmetyczki, lekarzy, prawników, usługi budowlane oraz fitness.

Kasy tradycyjne z kopią papierową

Ustawa dopuszcza sprzedaż kas z kopia papierową tylko do 31 sierpnia 2019 roku. W kasach takich już od wejścia w życie nowelizacji ustawy nie będzie można wymieniać pamięci fiskalnych.

Kiedy warto kupić kasę online?

Doświadczenie większości historycznych zmian w stosowaniu kas fiskalnych pokazuje, że bezpośrednio przed terminem wprowadzenia kas fiskalnych online trudno o dogodny termin instalacji kasy fiskalnej – wielu podatników w tym okresie przekonało się, że szkolenie z obsługi kasy fiskalnej trwa wtedy maksymalnie 10-15 minut a ufiskalnienie realizowane jest bezpośrednio po szkoleniu. Użytkownik kasy fiskalnej pozostawiony jest sam sobie, bez czasu na szkolenie i trening. Kasy online to zupełnie nowe urządzenia, wizualnie podobne do dotychczasowych urządzeń, ale technicznie zupełnie inne. Warto dać sobie czas, by wprowadzić zmiany z odpowiednim wyprzedzeniem.